Usta ile Ayı + Martabak

₺20.00

Kitap Özeti

Usta ile Ayı
Ormanın ortasında yaşayan yaşlı bir adam, koca ormanda arkadaşsız kalan bir ayı.
Ve bir ilan:
Usta öğretmenden özel ders. Usta yalnızca bir öğrenci kabul ediyor. Tam pansiyon. Uygun koşullar. Yeni kurs başlamak üzere. Şahsen başvurun.
Ayı ilana başvurunca, Usta onu eğitmek gibi zorlu bir işe girişmekten dolayı heyecan duyar. Tabii başına geleceklerden habersizdir. Örneğin aşçılık dersinde Ayı’dan ateşe su koymasını ister. Sonuç, koca bir cosssssss. Ayı’ya çaydanlık kullanması gerektiğini söyleyen olmamıştır ki!
İskambil oyunu, ilkyardım, yemek yapma, tekne kullanma dersleri, hepsi birbirinden şenlikli geçer. Bakalım Ayı kursu başarıyla tamamlayıp o çok istediği diplomaya kavuşabilecek midir?
Bir insan ile bir ayı aynı evde yaşayabilir mi? Peki birlikte yemek yapabilir mi? Peki ya iskambil oynayabilir, balık tutabilir mi? Neden olmasın.
John Yeoman’ın yazıp ünlü sanatçı Quentin Blake’in resimlediği bu sıcacık hikâye, bir ayı ile bir insan arasında sıradışı bir dostluk yeşertiyor. Ayı, ormandaki hayvanları sakarlığı ve düşüncesizliğiyle bezdirmiş. Usta ise insanlardan uzakta, yalnız başına yaşamayı seçmiş. İkisinin yolları beklenmedik şekilde kesişince; önce Usta’nın evini paylaşıyor, sonra kurstaki dersler sayesinde eğlenceli, komik maceralar yaşıyor, sonuçta da birbirlerinden vazgeçemeyen iki arkadaşa dönüşüyorlar.
Ayı kursu başarıyla tamamlayabiliyor mu peki? Okuyup görmek gerek. Bu komik ikilinin düştüğü durumlara çok gülecek, zorlu işlerin altından kalktıklarında onlarla birlikte sevineceksiniz.
 Martabak  
Kahramanımız Martabak, martı ve karabatağın birleşmesiyle oluşmuş melez bir kuş. O yüzden ne martı, ne karabatak, hem martı, hem karabatak?! Üstelik bu iki kuş türünün de gizemli geçmişlerinin taşıyıcısı.“Kaf Dağı’nda olsa da evim, gerçektir bütün söyleyeceklerim.
Anlayacağınız, masalların gerçek olduğu,
gerçeklerin masal olduğu yerdenim. Adım Martabak.
Sıradan bir kuş değilim. Biraz martı, biraz
karabatak nasıl olursa öyleyim. Martıların ve karabatakların
bütün şarkılarını ezbere bilirim. Bu karışım
şaşırttıysa sizi, serüvenimi en başından dinleyin.”

Çok eski zamanlarda, başka bir diyarda mutlu bir hayat süren martılar, martı ülkesinin anahtarı bulutlardan düşerek kaybolunca, anahtarın peşinden bulutlardan yeryüzüne doğru süzülmeye başlamışlar. O gün bugündür martılar kayıp ülkelerinden ayrı yaşıyorlarmış.

Karabataklar ise denizin altındaki mutlu ülkelerinde yaşıyorlarmış. Bir gün ülkenin kapıları ardına kadar açılmış ve denizin yüzeyine doğru büyük göç başlamış. Fakat ülkelerine dönmek isteyen karabataklar bir daha ülkelerinin kapılarını bulamamışlar. O gün bugündür denizin yüzeyinde, eski günlerin bir anısı olarak denize dalıp çıkarak yaşarlar.

Kahramanımız Martabak o yüzden hem gökyüzünün enginliğine hem de denizin derinliklerine hayran bir kuş. Böyle sıradışı bir kuşun da elbette sıra dışı bir macerası olacaktır. Öyle bir macera ki bu, hem iki kuş ırkının gizemleri açığa çıkıyor, hem de birbirini yadırgayan bu iki halk artık birbirlerine o kadar da yabancı olmadıklarını anlıyorlar.

Martabak, küçük bir kuşun dünyayı, kendisini tanıyarak, sınayarak büyümesinin hikâyesi.
Martabak’ın esrarengiz, sürükleyici ve bilgeliklerle dolu macerasını okurken martılar ve karabataklarla arkadaş olmaya, gizemli ülkenin anahtarını bulmaya hazırlanın!
Kitabı naif ve etkileyici çizimiyle Erçin Erkol resimledi. Çocukların severek okumasını katkı sağlayan, maceralı yolculukta hayal dünyasını destekleyen ve aynı zamanda anlatımı güçlendiren çizimler…

İlgili Kitaplar

Usta İle Ayı

15.00

Martabak + Keço

₺20.00₺16.00

İNDİRİM

Martabak

10.00

Sepetiniz
Kargo ücretsizdir.
Haftanın Kampanyası
Whatsapp Sipariş