Abdülhamid’in Dış Politikası

₺21.90

Kitap Özeti

Büyük zayiatlar verildiği, önemli toprakların kaybedildiği ve mali olarak kriz boyutunda sorunların yaşandığı bir dönemde tahta çıktı II. Abdülhamid. Hemen peşinden gelen siyasi kargaşa ortamı, meşrutiyet taraftarlarının faaliyetleri ve Sultan Abdülaziz’in şüpheli intiharı, Düvel-i Muazzama (Büyük Güçler) için “hasta adam”ı artık ortadan kaldırmak için uygun bir zemin hazırlamış gibi görünüyordu.
Abdülhamid dönemi ile ilgili yaptığı çalışmalarla tanınan Feroze A. K. Yasamee, Abdülhamid’in Dış Politikası kitabıyla arşiv belgelerinin eşliğinde ve son derece itidalli bir üslupla Düvel-i Muazzama karşısındaki Osmanlı’nın nasıl ayakta kaldığını anlatıyor. Ayastefanos, Berlin, Kıbrıs Anlaşmaları, Almanya ile kurulan yakınlık, Mısır krizi, Rusya ile yaşanan gerginliğin yumuşatılması, Sudan’daki gelişmeler, Doğru Rumeli krizi ve çözümü, Batum, Boğazlar, Mısır, Bulgar krizi, Akdeniz Mutabakatı, Üçlü İttifak, Mısır Anlaşması gibi son derece kritik konuları derinlemesine analiz eden Yasamee, ortaya çok özgün bir Abdülhamid portresi çıkarıyor.
Sadece Osmanlı arşivlerinden değil Almanya, İngiltere, Avusturya, Yugoslavya, Bulgaristan ve Rus arşivlerinden de yararlanarak hazırlanan ve dönemle ilgili yerli-yabancı tüm çalışmalarda mutlaka atıfta bulunulan bu kitabın, Türkiye’de II. Abdülhamid’e dair yeni bir bakış açısı kazandıracağını düşünüyoruz.

İlgili Kitaplar

Büyük Savaş’ın Kara Kutusu

₺35₺25.55

İNDİRİM

Karikatürlerle Sultan 2.Abdülhamid

₺28₺21

İNDİRİM

Osmanlı İmparatorluğu ve Dünya Savaşı

₺25₺18.25

İNDİRİM

Payitahtta Nutuklarım

₺24₺17.55

İNDİRİM

Osmanlı İmparatorluğu – 2 Cilt Takım

₺100₺73

İNDİRİM

Osmanlı’da Diplomasi Siyaset ve Savaş

₺25₺18.25

İNDİRİM

Sepetiniz
PTT KARGO Ücretsiz Kargo Fırsatı
Whatsapp Sipariş