Aşk Metafiziği

₺20.00 Ücretsiz Kargo

Kitap Özeti

Söze ve kalıba sığmayan ‘aşkın’ bir yönü vardır ‘aşk’ın. İnsanoğlunun şaşakaldığı ve hayrete düşüp hakikatle yüzleştiği bir yön… Burada insan, hayret vâdisi ile mârifet vâdisi arasında gidip gelir. Kâh kendinden geçerek susar, kâh coşkun bir heyecanla konuşur. Konuştuğu zaman soruların da sökün ettiği andır: Aşk nedir? Âşık kimdir? Mâşuk niye vardır? Aşk, âşık ve mâşuk üçlüsünün birleştikleri nokta ve ayrıştıkları yön neresidir? Aşk sonlunun sonsuza mı dokunuşudur yoksa gelip geçici duyuşların dizginsizce dışavurumundan mı ibarettir? Aşkta insanı çekip çeviren, varlığa rengini veren, bilgiyi yöneten ne vardır? Bir nükte ki söylense noksan kalır, söylenmese sırrından hiçbir şey eksilmez, öyleyse bunca laf neyin nesidir?

Fahreddîn-i Irâkî, modern araştırmalarda İslam’ın fideli d’amore’u (aşk dostları) olarak adlandırılan ve tevhidin sırlarını aşk dilinde izah eden sûfîdir. Aşkı yine aşk ile aramış bir âşık olarak Irâkî, Aşk Metafiziği adlı eserinde yukarıdaki soruların peşindedir. Ve bulduğu cevapları cömertçe paylaşmaktadır.

Türk okuyucusunun yakından tanıdığı Seyyid Hüseyin Nasr’ın takdimi, William Chittick’in yorumları esere ayrı bir lezzet katmaktadır.

Sepetiniz
Ücretsiz Kargo Fırsatı PTT KARGO
Whatsapp Sipariş