Azınlıklar

₺21.90

Kitap Özeti

İslam hukukunda azınlık kavramının kökleri Hz. Muhammed zamanına kadar gidebilir. Osmanlı’yla birlikte bilhassa Rumlar, Ermeniler ve Yahudiler azınlık kavramının içinde değerlendirilmiş, 19. yüzyılda Batı’da esen milliyetçilik rüzgarları çerçevesinde bu kavram daha hassas bir hâl almıştır. Bu durumun etkisiyle Tanzimat Dönemi’nde birtakım düzenlemeler yapılmış ancak konunun hassasiyeti sonraki yıllarda da devam etmiştir.
 Osmanlı tarihinin gerek mekansal gerekse toplumsal konularına hassasiyetle eğilen ve bu alanlarda titiz çalışmalar kaleme alan Önder Kaya, bu kez de azınlıklar üzerine bilgi birikimini aktarıyor. İslamiyet’in ilk yıllarından itibaren, özellikle de İslam Hukuku’na göre gayrimüslimlerin durumlarını ele alarak araştırmasına başlıyor. İlk Türk-İslam devletlerinin akabinde Osmanlı İmparatorluğu’ndaki azınlıkların yaşamlarını ve devlet içindeki konumlarını derinlemesine inceleyerek Milli Mücadele dönemine kadar uzanıyor. Erzurum ve Sivas kongreleri, Amasya görüşmeleri, Misak-ı Milli ve Lozan Barış Konferansı’nda azınlıkların ve haklarının nasıl değerlendirildiğini anlatarak araştırmasını sonlandırıyor.
 Osmanlı tarihine ve Azınlıklar konusuna ilgi duyan okurlar, bu çalışmada Önder Kaya’nın kaleminden pek çok ilginç bilgi ve anekdotla karşılaşacak.

İlgili Kitaplar

İstanbullu Bulgarlar ve Eski İstanbul

₺40₺29.20

İNDİRİM

Osmanlı Dünyası

₺25₺18.25

İNDİRİM

Osmanlı Hakimiyetinde Ortadoğu ve Balkanlar

₺40.00₺39.90

İNDİRİM

Osmanlı ve Avrupa

₺35₺25.55

İNDİRİM

Osmanlı’da Devlet, Hukuk ve Adalet

₺30₺21.90

İNDİRİM

Sepetiniz
Ücretsiz Kargo Fırsatı PTT KARGO
Whatsapp Sipariş