Barış Peygamberi Hz. Muhammed

Ücretsiz Kargo

Kitap Özeti

“Kadın, erkeğin gelincik çiçeğidir” diyerek kadınlara verdiği değeri zarafetle ifade etmişti.

“Ben ne kralım ne de sultan, kuru ekmek yiyen bir kadının oğluyum” sözleriyle hepimize alçakgönüllülüğü öğretmişti.

Evrensel barışın ve hoşgörünün hikmetini şu kelimelerle anlatmıştı bizlere: “Erdemin en büyüğü, seninle ilişkilerini kesene iyilik etmen, senden esirgeyene vermen, sana kötülük edeni bağışlayıp dost elini uzatmandır.”

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bir Barış Peygamberi idi. Affedici sevgisi, güzel ahlakı, cömertliği, merhameti, şefkati, vefakârlığı, fedakârlığı ve adaleti ile tüm insanlığa örnekti.

Efendimiz, insana, hayatın her alanında, her yönde model olacak en güzel ahlak ve en mükemmel prensipleri bıraktı. Bütün yaşamı, ahlakı ve kişiliğiyle iyiliğin, faziletin, doğruluğun sürekliliğini gösterdi.

Devrin cahil insanıyla, gelenekleri ve sistemiyle en güzel biçimde mücadele etti; düşmanlığı kardeşlikle, köleliği özgürlükle, cehaletin karanlığını nurla tanıştırdı.

Peygamberimiz herkesten çok acılara, eziyetlere, zorluklara maruz kaldı fakat en güzel sabrın örneği oldu. Yaşamı boyunca kimseyi incitmedi, kimseye hakaret etmedi, kimseden intikam almadı ve kimseyi her han¬gi bir şeye zorlamadı. Ne bir insana, ne de bir hayvana bir kere bile kaba ve sert davranmadı, kendisine kötülük edenlere bile kötülükle cevap vermedi. Bütün yaşamı boyunca bir kere bile yalan söylemedi, doğruluktan ayrılmadı.

Felaketler karşısında sabreden Peygamberimiz; zaferler, başarılar karşısında da şükretti, zerre kadar gurura kapılmadı. Duası bütün insanlığa dağılacak kadar yürekten, sevgisi bütün insanlığı kuşatacak kadar büyük, daveti bütün insanlığı kurtaracak kadar evrensel, ahlakı bütün insanlığı olgunlaştıracak kadar mükemmeldi.

İslamofobinin körüklendiği, ‘İslam eşittir şiddet’ algısının şeytanice yönetildiği, savaşın ve kutuplaşmanın arttığı şu ahir zamanlarda, Güzel İnsan’ın ‘barışta ısrar eden’, ‘kılıç yerine kalemi seçen’ yönünü tanımak hepimize iyi gelecek!

İlgili Kitaplar

Mevlana’dan Nefesler

Tarihimi Çok Seviyorum

Sepetiniz
Ücretsiz Kargo Fırsatı PTT KARGO
Whatsapp Sipariş