Fitness Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar + Doğru Beslenmeyle İlgili Yanlış Bildiklerimiz

₺43.20 Ücretsiz Kargo

Kitap Özeti

Fitness Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Şimdi ‘fit’ olmak moda! Oysa birçok kişi belki bu kelimenin ‘gerçek’ anlamını dahi bilmiyor ve bilinçsiz bir şekilde, kulaktan dolma bilgilerle fit olmak için boşa kürek çekiyor.Gerçekten de fitness hakkında söylenenlerin çoğu efsane!

Çok tekrar az kilo ile çalışmak vücudu şekillendirir! Çömelmek dizler (ya da bel) için tehlikelidir! Kadınlar ağırlık kaldırırsa erkek gibi şişerler! Kardiyovasküler antrenmanlar kalp sağlığı için en faydalı çalışmalardır. Çocuklar ağırlık çalışırlarsa boyları kısa kalır! Vesaire, vesaire, vesaire…

Bu hurafe kuralları, bilimden uzak vasat eğitmenler, ürün satış yetkilileri ve kimi zaman da medya uydurabiliyor! Spor yapıp biraz zayıflamak, sağlıklı olmak isteyen masum tüketici de, bu yanlış yönlendirmeler sonucu ya istediği sonucu alamıyor ya da bir yerlerini sakatlayarak fitness kelimesini ilelebet unutmak istiyor!

15 yılı aşkın süre Türkiye ve yurtdışında fitness eğitmenliği yapan, birçok saygın kursa katılıp sertifikalar alan Serkan Yimsel, edindiği deneyimle karşısına çıkan sahte kuralları ve kirli bilgileri sorguladı, gerçekleri sizlerle paylaşmak için bu kitabı yazdı.

Yimsel, “Fitness konusunda yüzlerce bilimsel kitap okudum. Yıllarca bu işin doğru yapılması için emek verdim. Tecrübelerim sonrasında ben de kendi fitness kurallarımı oluşturdum. Tamamen bilime dayanan bu doğruları şimdi sizinle paylaşıyorum” diyor…

Fitness Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar 100 fitness efsanesini tek tek çürütüyor, yerine sağlıklı ve sonuç veren egzersiz için bilimsel doğruları koyuyor.

Eğer halen bir fitness, body, kondisyon, pilates ya da health club salonuna kayıtlıysanız veya halk arasındaki genel söylemle bir spor salonuna yazılıp ‘spora başlamayı’ düşünüyorsanız bu kitabı mutlaka okuyun! Eser, fitness eğitmenleri için de önemli bir başvuru kaynağı.

Kitaptaki Efsanelerden Bazıları:

• Fit insanlar daha sağlıklıdır!
• Kilolu insanlar fit değildir ve sağlıksızdır!
• Fiziki görünümün en iyi “ölçüsü” vücut yağ oranıdır!
• Gelişmek için kasları şoklamak ve şaşırtmak gerekir!
• Sporu bırakınca kaslar sarkar!
• Fitness endüstrisinde kullanılan tabirler her zaman doğru ve bilimseldir!
• Efor testi doğru ve güvenilir bir uygulamadır!
• Koşu bandı ve doğal zeminde koşmak arasında hiç fark yoktur!
• Göbek ve kalça inceltmek için mekik çekip basenlere yönelik egzersizler yapılmalıdır!
• Makinede oturarak yapılan karın ve bel egzersizleri daha etkilidir!
• Spordan önce muhakkak ısınmak gerekir!
• Spordan sonra kaslarımız ağrımamışsa gelişme olmamıştır!
• Ağırlık çalışmak boyu kısaltır!
• Ağırlık kaldırmak bel sağlığı açısından tehlikelidir!
• Hamilelikte kesinlikle ağırlık kaldırılmamalıdır!
• İdmanların uzunluğu ne kadar fazla ise verim de o kadar fazla olur!
• Power balance bileklikleri dengeyi ve enerjiyi geliştirir!
• Egzersizden sonra saunaya girilmez!

 
Doğru Beslenmeyle İlgili Yanlış Bildiklerimiz  

Modern tıp, medya ve gıda endüstrisi, sistematik bir çalışmayla, beslenmeyle ilgili çoğu asılsız “iddia”yı gerçekmiş gibi zihnimize kazımak istiyor. Bu “iddia”ları desteklemek için “ısmarlanmış” araştırmaların cımbızla ayıklanmış sonuçları kamuoyuna duyuruluyor. Bu sözde iddiaları çürüten, hatta tam tersini ispat eden bilimsel araştırmalar ise hasıraltı ediliyor.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Metabolizma ve Beslenme Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Aydın’ın tıbbi editörlüğünü üstlendiği bu kitap, birçoğumuzun artık “sarsılmaz bir gerçek” olarak algıladığı beslenme balonlarını tek tek patlatıyor.

Kolesterolü kötü bir şey, kalp krizinin baş tetikçisi olarak mı bilirdiniz? Yanıldınız. Pastörize sütün sağlıklı olduğu mu söylendi size? Kandırmışlar. Kalori kısıtlayan diyetle kilo vermeye mi çalışıyorsunuz? Orta vadede şansınız yüzde 1’in altında. Çocuğunuz soyalı mamaları çok mu seviyor? Başınız dertte.

Serkan Yimsel, bilimsel araştırmalar eşliğinde modern zamanların 8 beslenme mitini tek tek çürütüyor. Annelerimizin, dedelerimizin geleneksel olarak tükettiği ancak şık ofislerde “hizmet” veren diyetisyenlerin öcü gibi korkuttuğu gıdaları tekrar soframıza kazandırıyor.

Yimsel, tek tip beslenme piramitlerinin, light, düşük yağlı, yağsız ürünlerin, aspartamın, “kalp dostu” margarinlerin, tuz ve kolesterol düşmanlarının foyasını meydana çıkarıyor. Tarafsız bakış açısıyla, sağlıklı beslenme hakkında bize söylenmeyenleri söylüyor.

İlgili Kitaplar

Doğru Beslenmeyle İlgili Yanlış Bildiklerimiz

₺22.22₺16.25

İNDİRİM

Fitness Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

₺35.00

Sepetiniz
Ücretsiz Kargo Fırsatı PTT KARGO
Whatsapp Sipariş