Halil Kut Paşa-Kut’ül Amare’nin Muzaffer Komutanı

₺17.55

Kitap Özeti

Halil Kut Paşa’nın siyasî ve askerî hayatı 1905 yılında, “ateş hattının ortasında” başlamıştır. Bir yandan Türk topraklarının akıbeti masaya yatırılmışken diğer yandan birçok yakın coğrafyanın da haritaları değişmektedir. Halil Paşa son derece yoğun geçen ömründe, 1922 yılına dek asker, komutan, komitacı, yarı resmî diplomat, teşkilatçı, ihtilâlci gibi unvanlarla çalışmış, vatansever karakterinden kesinlikle taviz vermemiştir.
Halil Paşa; İngiliz tarihinde bir “skandal” olarak kabul edilen, Türk tarihinin ise en unutulmaz sayfalarını dolduran ve fakat bir türlü gereken önemi görememiş Britanya İmparatorluğu’nun yaşadığı en büyük hezimet olan Kûtü’l Amâre Zaferi’nin esas kahramanıdır. Gerek siyasî gerekse askerî icraatlarıyla yakın Türk tarihinin mümtaz bir şahsiyetidir. Türk bayrağının daima dalgalanması için “fedaî” ve “atılgan” mizacını asla saklamamış, vatanı için ömrünün sonuna dek canını dişine takmıştır.
Dr. Mehmet Emin Dinç’in kaleme aldığı Halil Kut Paşa biyografisi, Halil Paşa ve Kûtü’l Amâre Zaferi konusundaki ilk çalışmalardan olma özelliğine sahiptir. Kitabın sayfaları Halil Paşa’nın Trablusgarp ve Balkan Savaşlarındaki faaliyetleriyle başlar, I. Dünya Savaşı’nın maceralı yıllarıyla devam eder, Halil Paşa’nın mütareke ve Millî Mücadele dönemlerindeki faaliyetleriyle son bulur.
Halil Paşa’nın cepheden cepheye geçen fırtınalı hayatının izlerini süren kitap, yakın tarihimizin en önemli şahsiyetlerinden birinin bilinmeyen öyküsünü anlatıyor…

İlgili Kitaplar

Defterimden Portreler

₺30.00₺22.50

İNDİRİM

Eski Dünya Seyahatnamesi

₺30₺21.90

İNDİRİM

Gazi Mustafa Kemal Atatürk

₺40₺28

İNDİRİM

Osmanlı Devleti’nde Kadı

₺20₺15

İNDİRİM

Osmanlı İmparatorluğu’nda Alman Nüfuzu

₺30₺22.50

İNDİRİM

Sepetiniz
Ücretsiz Kargo Fırsatı PTT KARGO
Whatsapp Sipariş