İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı

₺24.50

Kitap Özeti

“Osmanlı modernleşmesi otokratik bir modernleşmesidir, iç ve dış gelişmeler, hayatının son kırk yılında imparatorluğu bu otokratik modernleşmeden anayasal bir monarşiye kadar sürükledi, imparatorluk genç Cumhuriyete parlamento, siyasal parti kadroları, basın gibi siyasal kurumları miras bıraktı. Cumhuriyetin tabipleri, fen adamları hukukçu, tarihçi ve filologları son devrin Osmanlı aydın kadrolarından çıktı. Cumhuriyet ilk anda eğitim sistemini, üniversiteyi, yönetim örgütünü, mali sistemini imparatorluktan miras aldı. Cumhuriyet devrimcileri bir orta çağ toplumuyla değil, son asrını modernleşme sancıları ile geçiren imparatorluğun kalıntısı bir toplumla yola çıktılar. Cumhuriyetin radikalizmini kamçılayan öğelerden biri de yeterince radikal olamayan Osmanlı modernleşmesidir.

Bugünkü Türkiye’nin siyasal-sosyal kurumlarındaki sağlamlık ve zaafın bilinmesi, son devir Osmanlı modernleşme tarihini iyi anlamakla mümkündür.

19. yüzyıl bütün Osmanlı camiasının en hareketli, en sancılı, yorucu, uzun bir asrıdır; geleceği hazırlayan en önemli olaylar ve kurumlar bu asrın tarihini oluşturur.”

İlber Ortaylı

19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nda modernleşme sürecini, siyasi, toplumsal ve kültürel değişiklikleri ele alan İlber Ortaylı’nın başyapıtı gözden geçirilmiş baskısıyla Kronik Kitap’ta. Arapça, Almanca, Yunanca gibi birçok dile çevrilen kitap son dönem Osmanlı modernleşme tarihini ele alıyor.

İlgili Kitaplar

Gazi Mustafa Kemal Atatürk

₺40₺28

İNDİRİM

İstanbul’dan Sayfalar

₺30.00₺21.90

İNDİRİM

Defterimden Portreler

₺30.00₺22.50

İNDİRİM

Osmanlı’da Devlet, Hukuk ve Adalet

₺30₺21.90

İNDİRİM

Osmanlı Toplumunda Aile

₺30₺21.00

İNDİRİM

Discovering The Ottomans (İngilizce)

₺40.00₺30

İNDİRİM

Eski Dünya Seyahatnamesi

₺30₺21.90

İNDİRİM

Bir Ömür Nasıl Yaşanır?

₺35₺24.50

İNDİRİM

Türkiye’nin Yakın Tarihi

₺35₺25.55

İNDİRİM

Her Doğum Bir Hikaye – Bilinçli Hamilelikten İdeal Doğuma Uzanan Yolculuk

₺40₺28.00

İNDİRİM

Ara Toplam – Yolumu Ararken Öğrendiklerim

₺35₺25.55

İNDİRİM

Sepetiniz
Ücretsiz Kargo Fırsatı PTT KARGO
Whatsapp Sipariş