Kadınların Altın Kitabı + Hazır Alma Kendin Yap

₺49.90 Ücretsiz Kargo

Kitap Özeti

Kadınların Altın Kitabı

Evinize doğallık geliyor. Zamanla yarışan, eviyle barışan, yavrusunu kucaklarken dünyayı ıskalamayan kadının altın kitabı bu. Ailelerin ve mutlu evlerin Ekolojik Abi’si Erkan Şamcı yeni dünyanın sürekli hızlı, hijyen çılgını, hep yetişmeye çalışan kadınının imdat çığlığına yardım eli uzatıyor. Hayat kurtarıyor, evle ilgili her derde deva oluyor. Mutfaktan banyoya, dekorasyondan ev ekonomisine, temizlikten aşçılık sanatına kadar her konuda doğayla dost bilgiler veriyor. Dahası da var!Parmağına tektaşı takmak güzel de, o taşın altında biriken kirler nasıl temizlenecek? Oğlanın ateşi çıktı, acile koşacaktık ki, Erkan abi yetişti imdada! Misafirin kızı bembeyaz cânım koltuğun üstüne sakızlı muhallebiyi devirmez mi? İmdaaaat! Kalorifer petekleri pislik üretiyor, nasıl temizlenecek bunlar? Annemden yadigâr küpenin teki düştü, evin içinde ama nasıl bulunacak minicik taş? Her yer oyuncak, nasıl dezenfekte edilecek bunlar?

Merak etmeyin Erkan Şamcı, anneannelerin hamaratça mucitliğini alıp, torunların evlerine misafir oluyor. Evle ilgili en temiz, en sağlıklı, en pratik, en ekonomik çözümler Kadınların Altın Kitabı’nda.

Kitabın Bölümleri:

Birinci Bölüm: “EVİM EVİM GÜZEL EVİM”
İkinci Bölüm: EV TEMİZLİĞİ VE EŞYALARIN BAKIMI
Üçüncü Bölüm: MUTFAKTA TEMİZLİK VE DÜZEN
Dördüncü Bölüm: ÇAMAŞIR VE AYAKKABI BAKIMI
Beşinci Bölüm: AİLE BÜTÇESİNE KATKI
Altıncı Bölüm: MUTFAK ALIŞVERİŞİ VE GIDA SAKLAMA YÖNTEMLERİ
Yedinci Bölüm: YEMEK HAZIRLAMA VE SUNUM
Sekizinci Bölüm: SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN PRATİK BİLGİLER

Hazır Alma Kendin Yap  

Salçadan turşuya, ekmekten tarhanaya erzak dolabını kendi elleriyle hazırlamak isteyenler için kıymetli bir kaynak kitap… 40 senedir köy köy dolaşan, geleneklerimizi araştıran Hülya Erol ninelerimizin mutfak sırlarını paylaşıyor!Çok değil, bundan 50 sene kadar önce tüm gıdalar mevsiminde taze olarak tüketilir, kışlık gıdalarsa yaz mevsiminin sonunda hazırlanıp kilerde saklanırdı. Bu hazırlıklar sırasında komşular birbirine yardım eder; imece usulü herkesin tarhanası, salçası, yufkası, eriştesi, turşusu tamamlanırdı.

Zamanla toplumun yapısı değişti. Ninelerimizin yiyecekleri ‘eski’ diye küçümsendi. Evde yoğurt mayalamak ‘gereksiz bir uğraş’, salça yapmak ‘çok büyük bir eziyet’ haline geldi. Tarhana yoğuran, turşu kuran neredeyse kalmadı. Gıda endüstrisi “siz zahmet etmeyin, benden hazırını alın” diye reklam yaptıkça anneler inandı. Her türlü ihtiyacını market raflarından almaya başladı. Çocuklarına katkı maddeleri, kimyasallar, boyar maddeler, parfümler, zararlı yağlar ve şekerlerle hazırlanmış son moda yemekleri, reklamı en çok yapılan içecekleri verdi.

Bugün, bize ‘kolaylık’ olsun diye sunulan endüstriyel gıdaların aynı zamanda ‘hastalık’ yaptığını da öğrenmiş bulunuyoruz. Anneannelerimizin tarhanasının, turşusunun kıymetini anladık. Ama bu arada, nasıl yapıldıklarını da unuttuk!

Hazır Alma Kendin Yap!, sağlıklı beslenmek adına yemek kültüründe kendi devrimini yapmaya karar verenler için gerçek ve doğru kaynaktır! Kitap peynir, yoğurt, tarhana, çökelek gibi süt ürünlerinin tarifleriyle başlıyor. Evde sebze meyve kurutma, pastırma, sucuk, kuru yufka, erişte, reçel, turşu, sirke, şerbet hazırlama gibi en temel ihtiyaçlarımızın tarifleriyle devam ediyor. Kitapta balda kudret narı muhafaza etme, kavun çekirdeği şerbeti (subye), kopanisti peyniri, karınca yumurtasından yoğurt mayalama gibi kolay kolay bulunmayacak tariflere de yer verilmiş.

40 seneyi aşkın bir süredir halk mutfağımız ve yemek kültürümüz üzerine araştırma yapan Hülya Erol engin birikimini, anneanneden miras tariflerini, komşu teyzelerin mutfak sırlarını, köylerimizin usullerini paylaşıyor. Bizi eski zamanların ağaç gölgeleri, üzüm asmaları, kümesten kaçırılan yumurtaları, taze pişmiş yufkaları arasında güzel bir yolculuğa çıkarıyor…

Kitabın Bölümleri:

• Süt ürünleri: Yoğurt, tereyağı, çökelek, sürk, kefir, aygut, taze kaymak, kuru kaymak
• Tarhanalar
• Peynirler
• Meyve sebze kurutma
• Acı pul biber
• Sele zeytini, çekiçge
• Domates ve biber salçası, menemen sosu
• Pastırma, sucuk, kuyruk yağı
• Turşular, sirkeler, koruk ekşisi
• Ekmekler
• İçecekler, şerbetler, hoşaf ve kompostolar
• Tatlılar
• Reçeller
• Atıştırmalıklar: Kavurga, kavut helvası, cezerye
• Dondurmalar
• Bayat ekmek

İlgili Kitaplar

Kadınların Altın Kitabı

₺18.52₺13.55

İNDİRİM

Ekolojik Güzelliğin Kitabı

₺25₺17.90

İNDİRİM

Hazır Alma Kendin Yap!

₺35₺21

İNDİRİM

Sepetiniz
Ücretsiz Kargo Fırsatı PTT KARGO
Whatsapp Sipariş