Müslüman’ın Hayat Bilgisi Kitap Seti

₺39.90

Kitap Özeti

Şükretmek İçin 1001 Küçücük Neden, Hüzünlü Kalplere Şefkatli Dokunuşlar, Müslüman’ın Hayat Bilgisi, Allah Kimlere Değer Verir, İnsan Denen Bulmaca; 5 Kitap bir arada 39,90 TL.

Şükretmek İçin 1001 Küçücük Neden

Senai Demirci, bu varlık bahçesine kendisinden evvel buyur edilmiş “zirve insan”ın dediğince, “şaşkınlığının artma¬sı” için dua ediyor varlığını bahşeden Allah’a. Alışmak¬tan yana değil. Kimsenin alışmasını istemiyor; herkes hayretle terlemeli, minnet duygusu içinde kıvranmalı. “Şükreden bir insan olmayayım mı?” diyen Elçi’nin kal¬bindeki sıcacık heyecanı taşımalı. Bunu varoluşunun en büyük zaferi olarak görmeli.
(Küçük bir su birikintisinde yıkanan kuşları izlemek.)

Şükür, bir sağduyuya nefes aldırmaktır. Şükür, içten¬likli bir duyarlılığı ayağa kaldırmaktır. “Elhamdulillah” insan bilincinin kendi varlığı hakkındaki son/uç cüm¬lesidir. Şükür, yoktan var edilen kâinatın söz söyleye¬bilen son meyvesi insanın en büyük başarısıdır. Hep yine hep yeni bir seferdir.
(Dünyadaki komşunun cennette de komşu olalım diye dua etmesi.)

Söz ağzımızdan çıkar, doğru. Söylemesi hep kolay¬dır. Ancak o sözlerin dilimize düşünceye değin han¬gi bulutta, üst düşüncede demlendiği önemlidir. Bu evrende kimin evindeyiz? Ekmeğimiz hangi elden ve suyumuz hangi gölden geliyor? Yiyip içip gezip tozar¬ken arka arkaya sunulan sürprizlerin tekrarı, ısrarı, bi¬tecekmiş gibi durmayışı, bizi onları sıradanlaştırmaya, derken şımarık bir unutkanlıkla teşekkürsüz, kıymet bilmez, takdir etmez bir halde kalmaya mı sürüklüyor?
(Doya doya “estağfirullah” demek, gözyaşlarıyla yüzünü yıkaya yıkaya “tövbe” etmek.)

Şükretmek, evreni daha derinden adımlamaktır. Şük¬retmek, varlığa özge bir ayna olmaktır. Şükretmek, kalbini miligramlık “hafiflikler” için bile altüst olan bir kuyumcu terazisi yapmaktır. Şükretmek, hiç fark etmediğimiz, fark etmediğimiz için de ayrıca mahcup olmamız gereken sayısız nedenleri aklın fosforlu kale¬miyle işaretlemektir.
(Secdede uzunca kalmak; sessizce Rabbine ait olduğunu duyumsamak.)

İnsan, Yaratıcı’nın bahşettiklerine, verdiklerine, dağıt¬tıklarına, saçtıklarına, serptiklerine, bağışladıklarına, bunca karşılıksızlığına karşılık içine düştüğü borçluluk düşüncesiyle yaşamalı ve en azından gücü oranında, insanca karşılık verebilme çabası içinde olmalı…
(Yağmurlu bir günde yayalara su sıçratmadan araba kullanabilmek.)

Şükrün gerekliliği bütün bir evrende o kadar açıktır ki, dile düştüğünden, deyim yerindeyse, sahibinin bile haberi olmaması beklenir. Sözün ve sesin, duygu ve düşüncenin som zaferidir. Varlığı anlamlandıran ve “oku”nur eden en özgün bakışın mahcubiyetidir.
(Çok yorgun uyandığın bir sabahın birden tatil günü olduğunu fark etmek.)

Şükrederek yaşamak, “elhamdülillah” diyerek veya teşekkür ederek yaşamak, sadece teşekkür ediyorum diyerek yaşamak olmasa gerek…
(Bir şemsiyenin altına davet edilmek.)

Senai Demirci, şükretmenin en temel gereğini yerine getiriyor ve alçakgönüllülükle söylüyor sözünü. Bunlar öyle sözler ki, büyük, gösterişli, herkesin görebileceği eylemlere, duygulara çevirmiyor gözünü. Küçücük şeyleri görüyor ve hayretle, minnetle onları söylüyor, onlara şükürle dua ediyor, kalbinin fosforlu kalemiyle altlarını çiziyor.
(Yıllarca adınla sana dua edildiğini yıllar sonra duymak.)

Hüzünlü Kalplere Şefkatli Dokunuşlar

Şu ahir zamanlarda mutluluk ve huzurun yolu İslam’ı okumak, araştırmak, soruşturmak ve anlayıp uygulamaktan geçiyor. Merdivenler nefsimizin değil, ruhumuzun ve kalbimizin sesine kulak vermekle, özümüze dönmekle çıkılıyor. Bu yol insana hem dünya, hem de ahiret mutluluğunu beraberinde getiriyor.

Bu kitap da, işte bu yolda bize ışık tutuyor.

Kanal 7 ekranlarında yayınlanan, Necmettin Nursaçan ve Muhsin Bay ile ‘Cuma Sohbetleri’ programına gelen izleyici soruları arasından sıklıkla gündeme gelenler Muhsin Bay tarafından tek tek ele alındı ve Necmettin Nursaçan tarafından sizler için cevaplandı.

Eski Kayseri Müftüsü ve Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan, kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim ve Peygamber Efendimizin hadisleri ışığında, merak edilen yüzlerce sorunun cevabını veriyor bu kitapta! İslamiyet’e uygun bir yaşam sürmenin püf noktalarını da anlatıyor.

Nursaçan Hoca, zorlaştırmıyor kolaylaştırıyor, ötekileştirmiyor sevgiyle birleştiriyor, kötülükten sakındırıp iyiliğe teşvik ediyor, temizliğe yönlendiriyor, hüzünlü kalplere şefkatle dokunuyor… “Dünyayı cennet gibi yaşamak varken, helal yolu genişken, harama ne lüzum var?” diyor…

Kitap iki bölümden oluşuyor. Birinci bölümde, ‘Cuma Sohbetleri’ programına gelen izleyici soruları ve Necmettin Nursaçan Hoca’nın verdiği cevaplar yer alıyor. İbadet, abdest ve gusül, namaz, ramazan ayı ve oruç, hac ve umre, sihir, cinler, anne-baba hakkı, aile hayatı, evlilik, evlilikte cinsel hayat, eşlerin hakları-kadın hakları, gebelik-doğum, geçimsizlik, ihanet, boşanma, içki ve kumar, ölüm ve yeniden dirilme-cennet ve cehennem gibi, hayatımız için temel önemde değeri olan konu başlıkları üzerine sorulmuş sorular ve cevapları yer alıyor.

İkinci bölümde ise bu kez Muhsin Bay soruyor. Kader, kısmet, gayrimeşru kadın erkek ilişkileri ve zina, nişanlılık döneminde mahremiyetin ölçüsü, nikâhın önemi, mehir, helal evlilik, gebelik, doğum, emzirme, kadınlarla ilgili konular, sıkıntılardan kurtulmak ve duanın kabulü için yapılması gerekenler, uğursuzluk ve batıl inanç, helal ve haram etler, zulüm eden kişinin gıybeti, mezhep değiştirme, mesh yapma, namaz, itikâf, kul hakkı, ölüm-mahşer gibi başlıklar yer alıyor.

Her biri hayatın içinden can alıcı sorular ve Kur’an-ı Kerim ve Peygamber efendimizin hadislerinden açık ve İslamiyet’in özüne davet eden cevaplar…

Müslüman’ın Hayat Bilgisi

Üzeri tozlanmış ahkâm sandığının kilidini kıran adam o. Gülümseyen fetva makamı. Torunlarıyla, onların çocuklarıyla yaşadığı sarmal hayatın içinden, kalbe şifa, akla deva fetvalar veriyor. Labirente dönmüş yollara elinde kazması küreğiyle, insanlar için işaretçiler koyuyor, yollarını açıyor.

Özellikle son on yılda adeta “etrafımız çevrildi!” Her yandan gelen imajlar bombardımanı, cep telefonları, baz istasyonları, televizyon, GDO’lu besinler, kısır tohumlar, biz uyurken çocukların odalarına sızmayı beceren internet canavarları, her an bekler olduğumuz kıyametin ayak sesleri… Deccal ha çıktı ha çıkacak!

Tekno-şeytanların kol gezdiği, hem ruhu hem bedeni yoran bu dijital çağda, “Allah’ım bana yardım et” diyenlerin ‘hayat bilgisi’ bu kitap. Gelecek nesilleri korumak için yazıldı.

Prof. Hayreddin Karaman hem kızdıracak, hem susturacak, ama çok konuşulacak açıklamalar yapıyor Müslüman’ın Hayat Bilgisi’nde. Şeriat ilan etmek istiyor mu? Müslümanlar takiyye mi yapıyor? Erdoğan nasıl bir lider? Teröre fetva verilir mi? Peki ya intihar eylemleri? İslam, kadına dayak meselesine, çokeşliliğe nasıl bakmalı? GDO’lu gofret yiyen çocuğun annesi, sahiden masum mu? Ya çocuk bezleri, onlarsız olmaz mı? Sezaryen şüpheli mi? Tüp bebek caiz mi? Hayreddin Karaman’ın evinin karşısına biri baz istasyonu kursa, hoca eylemci olur mu? Onun torunlarına cep telefonu kaç yaşına kadar yasak?

Peki bir cemaate girmek, şeyhe intisap etmek gerekli mi? Şeyhi olmayanın şeyhi şeytan olur mu? Dahası, o bir sahabe oluverse, Peygamberine bakıp, ne söyler…

Allah Kimlere Değer Verir

Çağın kaotik, ideolojik olarak bağnaz ve modası geçmiş fikirlerinin aklımızı, modern ahlakî marazların kalbimizi karartmasına izin vermemeliyiz. Yüreklerin kar gibi tertemiz kaldığı bir halin ve selim akıl sahibi olmanın yollarını aramalıyız. Bunu yaparken elbette dairemiz İslam olacaktır. Duraklama, kriz ve kırılmalar yaşayan İslam medeniyeti, ortaya koyduğu evrensel projeyle ve uygulamalarla önceki uygarlıklardan farklı bir tavır sergilemiştir.

İslam, bünyesinde bulunan tüm unsurlar için din, dil, ırk, etnik köken ve renk ayrımlarını kaldıran, erdemli bir toplum ve uygarlık kuran tevhid medeniyetidir. Evrensel kardeşliğe (ümmete) dayanır ve her türlü ayrımcı duygu ve düşünceyi yok eder; farklılık ve üstünlük, hayır, rahmet, fazilet ve takvayla gerçekleşir.

Prof. Dr. Bayram Ali Çetinkaya, okurlarıyla; hikmetten gönle giden irfan yolunun engellerinden moderleşmenin tükettiği erdem olan samimiyete, kimliksiz ve köksüz düğünlerden ailenin iflasına, Arakanlı Müslümanlardan 15 Temmuz şehitlerine, hikmet, irfan, erdem, kimlik ve tevhid üzerine geniş bir yelpazede okurlarıyla sohbet ediyor. Allah’ın hepimize ‘değer’ vermesi için evrensel tavsiyelerde bulunuyor.

Hürriyeti ana karakteri haline getiren İslam medeniyeti, değerler üzerine inşa ve ihyâ olmuş bir medeniyettir. İnsanlığa ve kendi mensuplarına (ümmet) mutluluk ve adalet taşıyan İslam medeniyeti, erdem ve değerleri Müslüman olmayan fert ve toplumlara ulaştırmayı vazife yapan bir medeniyettir. Bu medeniyetin temsilcileri bilirler ki, değerler ve faziletler üzerine bina edilmemiş hiçbir devlet, toplum ve uygarlık ayakta kalamaz.

Bu kitap, “değerler”i kendisine konu/problem edinmiş bir çalışmadır. Değerler üzerine kaleme alınmış denemelerden oluşan eser, erdem ve ahlakı yaşayan olgu ve olaylar üzerinden yorumlamaya ve açıklamaya çalışmaktadır.

İnsan Denen Bulmaca

Dualarımız nefsimizin ihtiyaçları için.
İbadetlerimiz şeklî ve yüzeysel.
Uykularımız telaşlı, rüyasız.
Önceliğimiz kazanmak, sahip olmak.
İnsan, dizlerinin üzerinde ama dua etmek için değil.

Modern insan kendini ve “kaynağını” unuttu. Oysa insan, Esmâü’l-Hüsnâ’nın elvanında ilâhî bir bulmacadır. Allâh, bu güzel isimleri Hz. Âdem’in şahsında tüm insanlığa öğretmiştir. İnsanda, bu isimleri kendinde açığa çıkaracak potansiyel mevcuttur. Amaç, insanın nefsini bilmesidir çünkü bu, insanın Rabb’ini tanımasının olmazsa olmaz koşuludur. Bu ise, nefsin “şeriat, tarikat, hakikat ve mârifet” yönünden tanınmasıyla mümkündür.

İnsanın ilâhî hakikatini öğrenmek isteyenler için vazgeçilmez bir başucu kitabı.

Necmettin Şahinler bu kitabında, insanı “meçhul” olmaktan çıkarıp kendisine tanıtan tek kaynağın Kur’ân, yani ilahî vahiy ve tek örneğin de bu vahiy ile bütünleşip onu kendi varlığında bir ahlak olarak kristalleştiren Hz. Peygamber olduğundan yola çıkarak, insanın kendi nefsini bilmesine uzanan yolu ele alıyor.

İlgili Kitaplar

Şükretmek İçin 1001 Küçücük Neden

16.00

Hüzünlü Kalplere Şefkatli Dokunuşlar

18.00

Tasavvuf Seti 4

₺80.00₺29.90

İNDİRİM

Müslüman’ın Hayat Bilgisi

14.00

Allah Kimlere Değer Verir?

₺24.00₺19.90

İNDİRİM

İnsan Denen Bulmaca

22.00

İnsan Denen Bulmaca Kitap Seti

₺185.00₺97.90

İNDİRİM

Sepetiniz
Ücretsiz Kargo Hızlı Gönderim
Whatsapp Sipariş