Tarih Ayrıntıda Gizlidir Kitap Seti

₺29.00

Kitap Özeti

Avrupa’da Tük İzi, Sıradışı Osmanlı, Ferman Padişahındır; 3 kitap bir arada sadece 29,90 TL.

Avrupa’da Tük İzi

“Oryantalizm demek, özellikle bir İngiliz ve Fransız kültür girişimini dile getirmek, içine hayli farklı alanları, hayal gücünü, İncil dosyalarını, baharat ticaretini, sömürgeler için kurulan orduları, uzun bir sömürge yönetim geleneğini, kalabalık bir bilginler ordusunu, sayısız Doğu ‘uzman ve yardımcılarını’, bir doğubilimci (oryantalist) profesörler topluluğunu, bütün bir Doğu’ya özgü bilgiler dizisini (Doğu despotluğu, Doğu görkemi, Doğu vahşiliği, Doğu cinselliği), ‘evcilleştirilerek’ Avrupa’nın kullanımına sunulan birçok Doğu tarikat, tefekkür ve bilimini içine alan bir projeden söz etmek demektir.”

Yakındoğu, Ortadoğu ve Uzakdoğu… Batı için ayın karanlıkta kalan yüzeyini mi temsil ediyordu, yoksa ilişki kurmak, anlamak, keşfetmek istedikleri insanların yaşadığı diyarları mı? Doğu, yoksa muazzam bir sömürge alanı mıydı?
Batı, 18. yüzyıla kadar Doğu’dan daha geri olduğunu kendisi de kabul etmekteydi. İtalya, İspanya ve Fransa’dan birçok öğrenci, İslam medreselerinde matematik, felsefe, tıp ve astronomi öğrenimi görüp, Batı üniversitelerinde öğretici adayı oluyordu. Aristoteles, Arapça eserleri çeviriyordu. 13. yüzyıldan sonra Avrupa’da çeşitli üniversiteler kurularak İslam felsefesinin etkisi İngiltere ve Almanya’ya dek ulaştı.

Avrupa’da sömürgecilikle eşzamanlı olarak, İslam mimarlığı ve sanatı açısından zengin kentlere yapılan geziler ve yayımlanan eserler kısa sürede bir modaya dönüşmüş, Yakın Doğu ve Orta Doğu kültürleriyle Avrupa kültürü arasında büyük bir geçişgenlik başlamıştır.

Prof. Zeki Tez, bu kez Avrupalının zihin dünyasında Doğu’nun ve özellikle Türklerin ne şekilde yer ettiğini, bunun ne tür ürünler verdiğini inceliyor. Batı dünyasında “Türk” imgesini araştırıyor. Sahne sanatlarından müziğe, modadan resme ve Türkiye sevdalısı yazarlara kadar Avrupa’da Türk izini sürüyor!

Sıradışı Osmanlı

Murat Kutlu’nun kaleme aldığı Sıradışı Osmanlı, “Resmi tarihin gölgesinde kalan”, “Osmanlı siyasetinin renkli notları”, “Osmanlı’da günlük yaşamın renkleri”, “Osmanlı gelenekleri”, “Osmanlı’da meslekler üzerine” ve “Osmanlı kültürü” bölümlerinden oluşuyor.

Resmi tarih asık suratlıdır. Savaşları, antlaşmaları, yıkılan ve kurulan devletleri anlatır. Oysa ayrıntıda bambaşka bir tarih gizlidir. Tarihin bütün renkleri, geçmiş zamanların insan merkezli çeşitliliği, resmi tarihin gölgesindeki sıradışı tarihte yatar.

Resmi tarihin asık yüzlü tarih anlatısına karşın, Sıradışı Osmanlı siyaset, gelenekler, günlük yaşam, bilinen ve bilinmeyen tarihi şahsiyetler üzerinden rengârenk, panoramik bir Osmanlı tarihi sunuyor.

Birinci bölüm, genç yaşta ölüme giden akıncılar, Almanya hesabına çalışan Osmanlı gazetesi, Napolyon’u dize getiren berber, Sultan İbrahim’in trajik hikâyesi, Fatma Sultan’ın acılarla dolu hayatı, cesedi sokaklarda sürüklenen şeyhülislam, bir yeniçerinin ağzından Genç Osman’ın öldürülmesi, sevdası yüzünden eşkıya olan çoban, kadınlara düşkünlüğü yüzünden padişaha kafa tutan ünlü bestekâr gibi konuları ele alıyor.

İkinci bölümde Sokollu Mehmet Paşa’nın şüpheli ölümü, aşkıyla hayalleri arasında kalan Enver Paşa, haraç mezat satılan hanedan eşyalarının akıbeti, idam edilen patrikler, Merzifonlu Kara Mustafa’nın kesik başı, rüşvet alan Osmanlı bürokrasisi, son halifenin gözyaşları gibi başlıklar yer alıyor.

Üçüncü bölümde Osmanlı idaresinin ahlak endişeleri ve uygulamaları, görücü usulü evlilikler, aşk evlilikleri, sarayın arabaları, Osmanlı ve çiçekler, büyük İstanbul depremi, goygoycular, Ermeni fırıncının hikâyesi, sarayın kızlar bandosu, İstanbul’un mahalle şövalyeleri, ramazan hazırlıkları, spor tekkeleri gibi konular yer alıyor.

Dördüncü bölümde ise Osmanlı canbazları, Osmanlı dönemindeki kurban bayramları, kılıç alayı, sultanların egzotik hayvanları ve avcılık gibi konular yer alıyor.

Beşinci bölümde cellatlar, çengiler, köçekler, çöpçüler, posta Tatarları, ilk bir milyoncular ele alınıyor.

Son bölümde ise kervansarayla, mehteran, mühürcülük, Osmanlı’nın Batılı ressamlara olan ilgisi, tılsımlı gömlekler belli başlı konular arasında.

Siyaseti, bilinen ve bilinmeyen şahsiyetleri, âdetleri, örgütlenmeleri, günlük yaşamın ayrıntıları ile sıradışı bir Osmanlı tarihi. Merakla okuyacağınız bir tarih kitabı.

Ayrıntıdaki tarihi keşfedin!

Ferman Padişahındır

Geleceği, geçmiş belirler!

Reşat Kemal Subaşı Ferman Padişahındır isimli kitabıyla huzurlarınızda…

Emin adımlarla ileriye gitmenin yolu, sahip olduğumuz mirası iyi tanımaktan geçer!

Şanlı ecdadımızı ne kadar tanıyoruz?

Kalın tarih kitapları okumak gözünüzü mü korkutuyor? O zaman doğru yerdesiniz.

Bu kitapta dünya tahtında oturan sultanların, maneviyatın sultanları önünde masum bir çocuk gibi nasıl boyun eğdiklerine şahit olacaksınız.

Sadece toprak parçasını fethetmenin hesabını değil, gönülleri fethetmenin hesabını da yaptıklarına hayran kalacaksınız.

Yerinde söylenen güzel bir sözün, ordunun gücünden daha güçlü olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

İslam dini yolunda hâkimliği değil, hadimliği tercih eden tevazu karşısında mest olacaksınız.

Saadetli ecdadımızı tanımamız gerekmektedir ve Ferman Padişahındır en mühim noktaları okuyuculara özenle sunuyor…

İlgili Kitaplar

Sıradışı Osmanlı

25.00

Çanakkale Destanı + Ferman Padişahındır

₺34.00₺27.20

İNDİRİM

Ferman Padişahındır

16.00

Avrupa’da Türk İzi

20.00

İslam’ın Batı Cephesi + Avrupa’da Türk İzi

₺40.00₺29.90

İNDİRİM

Sepetiniz
Kargo ücretsizdir.
Hızlı Gönderim Ücretsiz Kargo
Whatsapp Sipariş