Tarih Severler Kitap Seti

₺22.90

Kitap Özeti

Ferman Padişahındır, Avrupa’da Türk İzi; 2 kitap bir arada 22,90 TL

Ferman Padişahındır

Geleceği, geçmiş belirler!

Reşat Kemal Subaşı Ferman Padişahındır isimli kitabıyla huzurlarınızda…

Emin adımlarla ileriye gitmenin yolu, sahip olduğumuz mirası iyi tanımaktan geçer!

Şanlı ecdadımızı ne kadar tanıyoruz?

Kalın tarih kitapları okumak gözünüzü mü korkutuyor? O zaman doğru yerdesiniz.

Bu kitapta dünya tahtında oturan sultanların, maneviyatın sultanları önünde masum bir çocuk gibi nasıl boyun eğdiklerine şahit olacaksınız.

Sadece toprak parçasını fethetmenin hesabını değil, gönülleri fethetmenin hesabını da yaptıklarına hayran kalacaksınız.

Yerinde söylenen güzel bir sözün, ordunun gücünden daha güçlü olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

İslam dini yolunda hâkimliği değil, hadimliği tercih eden tevazu karşısında mest olacaksınız.

Saadetli ecdadımızı tanımamız gerekmektedir ve Ferman Padişahındır en mühim noktaları okuyuculara özenle sunuyor…

Avrupa’da Türk İzi

“Oryantalizm demek, özellikle bir İngiliz ve Fransız kültür girişimini dile getirmek, içine hayli farklı alanları, hayal gücünü, İncil dosyalarını, baharat ticaretini, sömürgeler için kurulan orduları, uzun bir sömürge yönetim geleneğini, kalabalık bir bilginler ordusunu, sayısız Doğu ‘uzman ve yardımcılarını’, bir doğubilimci (oryantalist) profesörler topluluğunu, bütün bir Doğu’ya özgü bilgiler dizisini (Doğu despotluğu, Doğu görkemi, Doğu vahşiliği, Doğu cinselliği), ‘evcilleştirilerek’ Avrupa’nın kullanımına sunulan birçok Doğu tarikat, tefekkür ve bilimini içine alan bir projeden söz etmek demektir.”

Yakındoğu, Ortadoğu ve Uzakdoğu… Batı için ayın karanlıkta kalan yüzeyini mi temsil ediyordu, yoksa ilişki kurmak, anlamak, keşfetmek istedikleri insanların yaşadığı diyarları mı? Doğu, yoksa muazzam bir sömürge alanı mıydı?
Batı, 18. yüzyıla kadar Doğu’dan daha geri olduğunu kendisi de kabul etmekteydi. İtalya, İspanya ve Fransa’dan birçok öğrenci, İslam medreselerinde matematik, felsefe, tıp ve astronomi öğrenimi görüp, Batı üniversitelerinde öğretici adayı oluyordu. Aristoteles, Arapça eserleri çeviriyordu. 13. yüzyıldan sonra Avrupa’da çeşitli üniversiteler kurularak İslam felsefesinin etkisi İngiltere ve Almanya’ya dek ulaştı.

Avrupa’da sömürgecilikle eşzamanlı olarak, İslam mimarlığı ve sanatı açısından zengin kentlere yapılan geziler ve yayımlanan eserler kısa sürede bir modaya dönüşmüş, Yakın Doğu ve Orta Doğu kültürleriyle Avrupa kültürü arasında büyük bir geçişgenlik başlamıştır.

Prof. Zeki Tez, bu kez Avrupalının zihin dünyasında Doğu’nun ve özellikle Türklerin ne şekilde yer ettiğini, bunun ne tür ürünler verdiğini inceliyor. Batı dünyasında “Türk” imgesini araştırıyor. Sahne sanatlarından müziğe, modadan resme ve Türkiye sevdalısı yazarlara kadar Avrupa’da Türk izini sürüyor!

Sepetiniz
Kargo ücretsizdir.
Ücretsiz Kargo Hızlı Gönderim
Whatsapp Sipariş