Timurlular-Orta Asya’nın Parlak Devri

₺22.50

Kitap Özeti

“Dünya iki hükümdara yetecek kadar geniş değildir.
Tanrı nasıl bir tane ise, Sultan da bir tane olmalıdır.”
– Timur –
15. yüzyılın henüz başında dünyanın en kuvvetli imparatorluklarından biri sayılan Timurlular, 16. yüzyıla gelindiğinde neden bir felaket devri yaşadılar? Tek gayesi imparatorluk sınırlarını genişletmek olan Timur’un gerek devlet teşkilatında gerek imar faaliyetlerinde tarihi anlamda ne gibi müspet yönleri vardı? Timur’dan sonraki hâkimiyet mücadelelerinde neler yaşandı, kimler ön plana çıktı ve haleflerin devrinde neler gerçekleşti?
Timur, bir imparator olarak daima “savaşçı” ve “sefer adamı” olarak bilinir. Nitekim Cengiz Han’ın çeşitli ülkelere düzenlediği seferler neticesinde oluşan korku iklimi, Timur’un devrinde de kendini göstermiştir. Hakimiyet sahasını genişletirken kan dökmekten ve önüne çıkan her şeyi tahrip etmekten zevk aldığı düşünülen Timur, aynı zamanda oldukça önemli bir imar adamıydı. Bilhassa Orta Asya’daki İslâm mimarisinin en parlak devri Timur döneminde yaşanmış; muhteşem binaların yanı sıra sulama kanalları ve ticarî faaliyetleri de düşünülerek yeni yerleşim merkezleri kurulmuştur.
Timurlular devri için savaş, mücadele ve kaos ön planda olsa da kendilerinden sonra vücut bulan birçok imparatorluğa devlet teşkilatı, ticari faaliyetleri ve imar anlayışıyla ilham vermişlerdir. Dini, sosyal ve kültürel hareketliliğin çok yüksek olduğu imparatorluktan geriye Çağatay edebiyatı, resim ve süsleme sanatı ile musiki zevki gibi büyük bir miras kalmıştır.

İlgili Kitaplar

Attila ve Hun İmparatorluğu

₺28.00

Bozkırın Kağanlıkları

₺32₺24

İNDİRİM

Gökbörü Kapgan Kağan

₺32.00₺29.90

İNDİRİM

Muhteşem Türkler

₺30.00₺29.90

İNDİRİM

Kutadgu Bilig’e Göre Türk Hükümdarlık Sanatı

₺28₺21

İNDİRİM

Türklerin Büyükleri-Asya’dan Avrupa’ya Hazar’dan Akdeniz’e

₺30₺22.50

İNDİRİM

Türklerin Altın Çağı

₺35₺24.50

İNDİRİM

Hazar Kağanlığı ve Etrafındaki Dünya

₺32₺24.00

İNDİRİM

Sepetiniz
Ücretsiz Kargo Hızlı Gönderim
Whatsapp Sipariş