Yeniçeri – Bir Kuşatma Hikayesi

₺25.55

Kitap Özeti

1500 yılı. Yaz mevsimi. Sultan 2. Bayezid, Saray Başcerrahı İbrahim Efendi, Sipahi Beyi Çavdaroğlu Şahin Bey, Balıkçı Manolis, Papaz Nektarios, bahtsız Aleksia, Kemal Reis ile daha sonra “Piri Reis” adıyla anılacak yeğeni Muhittin Reis ve Yeniçeri Hasan. Sırplar, Rumlar, Venedikliler, Türkler. Hepsinin yolları aynı yerde kesişiyor. Mora yarımadasının güneybatı kesiminde yer alan Moton Kalesi’nde.
Sipahilerin 17. yüzyıldaki hikâyesini sürükleyici bir üslupla anlatan Sipahi: Bir Osmanlı Süvarisi adlı romanın yazarı Yaşar Metin Aksoy, bu kez okurları kâh Osmanlı donanmasının yükseliş günlerine kâh Osmanlılara galebe çalmak isteyen Venedikli bir komutanın yanı başına götürüyor. Venedik filosuyla bir dizi yakın çatışma, denizden topa tutulan Moton Kalesi ve muazzam bir kuşatmayla birlikte adım adım Venedik’in Akdeniz’deki egemenliğine vurulan darbeye bir tanıklık sunuyor.
15. yüzyılın sonlarında Akdeniz’in en tanınmış denizcisi hâline gelen Kemal Reis’in kıvrak zekâsıyla Venedik filosunu bozguna uğratışının hikâyesinin yanı sıra farklı uluslardan pek çok insan karesiyle Osmanlı tarihinin tansiyonu yüksek döneminden bir fotoğraf Yeniçeri. Bu fotoğrafta sadece bir kuşatmanın izleri yok; rahibinden yeniçerisine, balıkçısından saka birliğine, donanmadan kale komutanına kadar toplumun her kesiminden bir parça taşıyor. Dahası sadece bir Osmanlı-Venedik mücadelesi değil, aynı zamanda bir döneme toplumsal ve sosyolojik açıdan bir kapı aralıyor.
Yeniçeri; ışık tuttuğu dönem ve ilginç karakterleriyle, tarihî romanlara ilgi duyan herkesi 16. yüzyılın renkli dünyasına götürüyor.

İlgili Kitaplar

Türklerin Altın Çağı

₺35₺24.50

İNDİRİM

The Ottoman Empire

₺60₺43.80

İNDİRİM

Living in the Ottoman Lands: Identities Administration and Warfare

₺30₺21.90

İNDİRİM

Fatih Sultan Mehmed-Atam Dedem Kanunu

₺25₺18.25

İNDİRİM

İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı

₺35.00₺24.50

İNDİRİM

Osmanlı Dünyası

₺25₺18.25

İNDİRİM

Osmanlı Hakimiyetinde Ortadoğu ve Balkanlar

₺40.00₺39.90

İNDİRİM

Osmanlı Tarihi Sözlüğü

₺20.00₺19.90

İNDİRİM

Osmanlı’da Diplomasi Siyaset ve Savaş

₺25₺18.25

İNDİRİM

Sepetiniz
Ücretsiz Kargo Fırsatı PTT KARGO
Whatsapp Sipariş